Categorized | Ogólnie

Wielki prezent na 25 – lecie diecezji bielsko – żywieckiej. 23 lipca 2017r. Ważne duchowe wydarzenie w Rychwałdzie

Wielki prezent na 25 – lecie diecezji bielsko – żywieckiej. 23 lipca 2017r. Ważne duchowe wydarzenie w Rychwałdzie

Papież Franciszek zgodził się nadać tytuł i godność bazyliki mniejszej kościołowi parafialnemu św. Mikołaja w Rychwałdzie na Żywiecczyźnie. Odpowiedni dekret Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został wydany 25 marca, dokładnie 25 lat po tym, jak Jan Paweł II powołał do życia diecezję bielsko-żywiecką. O tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) – nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską – od kilku lat starali się opiekujący się rychwałdzkim sanktuarium maryjnym franciszkanie. Proboszcz rychwałdzkiej parafii i kustosz sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej o. Bogusław Kocańda OFMConv wyjaśnił, że zaraz po obchodach 50-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Boskiej Rychwałdzkiej w 2015 rozpoczęto starania o podniesienie kościoła do godności bazylki. „Po zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji inicjatywa została zaakceptowana na forum Konferencji Episkopatu Polski. 6 czerwca ubiegłego roku bp Roman Pindel złożył wniosek w tej sprawie w watykańskiej kongregacji” – sprecyzował franciszkanin.

Wiadomo już, że oficjalne ogłoszenie dekretu watykańskiej kongregacji nastąpi w niedzielę 23 lipca podczas Mszy św. o 11.00. Głównym celebransem będzie kardynał Robert Sarah. Ten gwinejski biskup od 2014 r. kieruje Kongregacją ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i to on podpisał dekret ustanawiający bazylikę w Rychwałdzie.

Rychwałd to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI w. wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII w. zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 r. pracę w sanktuarium podjęli franciszkanie konwentualni. 18 lipca 1965 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami.

Sanktuarium tętni życiem. Pielgrzymują tutaj członkowie ruchów i wspólnot religijnych, parafie, samorządowcy, żołnierze, kierowcy, motocykliści oraz przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodów. Szczególną popularnością cieszą się odprawiane od maja do października 13. dnia każdego miesiąca czuwania fatimskie. U boku sanktuarium działa franciszkański dom formacji i edukacji.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzania tego niezwykłego Sanktuarium.

Źródło: http://zywiecinfo.pl, kosciol.wiara.pl

This post was written by:

- who has written 264 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites