Categorized | Ogólnie

Tusk ostrzega przed „specjalnym miejscem w piekle” dla tych, którzy bez planu poparli brexit

Tusk ostrzega przed „specjalnym miejscem w piekle” dla tych, którzy bez planu poparli brexit

Tusk ostrzega przed „specjalnym miejscem w piekle” dla tych, którzy bez planu poparli brexit Ten artykuł ma ponad 4 lata.

Przewodniczący Rady Europejskiej również celuje w Corbyna i twierdzi, że nie ma nowej oferty dla Wielkiej Brytanii Frustracja Unii Europejskiej wobec rządu brytyjskiego wyszła na jaw, wywołując zaciekłą wojnę na słowa w całym kanale La Manche, gdy Theresa May udaje się do Brukseli, aby spróbować uratować swoją umowę brexitową.

Nieskryptowane komentarze Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, ostrzegające o „specjalnym miejscu w piekle” dla tych, którzy nawoływali do Brexitu „bez nawet szkicu planu”, wywołały wściekłą reakcję w Londynie. „Specjalne miejsce w piekle”: jakich brexitowców miał na myśli Tusk?

Komentarze napłynęły zaledwie 24 godziny przed planowanym spotkaniem May z Tuskiem i wypracowaniem dalszych rozwiązań. Przewodnicząca Izby Gmin Andrea Leadsom – zwolenniczka brexitu – określiła wypowiedzi Tuska jako „złośliwe”. „Uważam, że to, co powiedział, jest niedopuszczalne i haniebne” – stwierdziła. Sekretarz zdrowia Matt Hancock powiedział: „To właśnie ten rodzaj arogancji rodzi niechęć do UE.

Jesteśmy krajem, który podtrzymuje wynik demokratycznych głosów. Nasi partnerzy w UE muszą to uszanować”. Minister spraw wewnętrznych Sajid Javid napisał na Twitterze, że uwagi Tuska są „nie na miejscu”. Arlene Foster, przywódczyni Partii Demokratycznych Unionistów, potępiła Tuska za „celową prowokację [i] wielki brak szacunku”. Poseł DUP Sammy Wilson określił przywódcę UE jako „diabelskiego euromaniaka”. Tusk ostrzega przed „specjalnym miejscem w piekle” dla tych, którzy bez planu poparli brexit. Przewodniczący Rady Europejskiej również celuje w Corbyna i twierdzi, że nie ma nowej oferty dla Wielkiej Brytanii Daniel Boffey i Jennifer Rankin w Brukseli oraz Heather Stewart w Londynie Frustracja Unii Europejskiej wobec rządu brytyjskiego wyszła na jaw, wywołując zaciekłą wojnę na słowa w całym kanale La Manche, gdy Theresa May udaje się do Brukseli, aby spróbować uratować swoją umowę brexitową.

Nieskryptowane komentarze Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, ostrzegające o „specjalnym miejscu w piekle” dla tych, którzy nawoływali do Brexitu „bez nawet szkicu planu”, wywołały wściekłą reakcję w Londynie. „Specjalne miejsce w piekle”: jakich brexitowców miał na myśli Tusk?

Rzecznik May powiedział: „Myślę, że to jest pytanie do Donalda Tuska, czy uważa używanie tego rodzaju języka za pomocne. Doceniam to, że dzisiejszego ranka było to trudne, ponieważ nie zadał żadnych pytań”. Awantura grozi zatruciem i tak już napiętego dnia spotkań premiera, który ma odbyć rozmowy z Tuskiem, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem i koordynatorem Parlamentu Europejskiego ds. Brexitu Guyem Verhofstadtem. Verhofstadt napisał na Twitterze o brexitowcach: „Cóż, wątpię, czy Lucyfer by ich powitał, bo po tym, co zrobili Wielkiej Brytanii, zdołaliby nawet podzielić piekło”. Będzie to pierwsze spotkanie May z najwyższymi urzędnikami UE od czasu, gdy jej umowa o wystąpieniu została odrzucona w Izbie Gmin w zeszłym miesiącu historycznymi 230 głosami. May poszukuje „alternatywnych rozwiązań”, które zastąpiłyby irlandzki mechanizm ochronny, ograniczenie czasowe przewidywanej unii celnej lub jednostronny mechanizm wyjścia. Jednak po spotkaniach z irlandzkim premierem Leo Varadkarem w Brukseli zarówno Tusk, jak i Juncker zdecydowanie odrzucili wszelkie zmiany w mechanizmie ochronnym. Specjalne miejsce w piekle? Donald Tusk nie posunął się wystarczająco daleko Tusk powiedział reporterom, że UE „nie składa Wielkiej Brytanii żadnej nowej oferty” i zażądał od May „realistycznej” sugestii, jak zakończyć impas. Juncker powiedział, że May już przed przyjazdem do Brukseli wiedziała, że UE nie wznowi dyskusji na temat mechanizmu ochronnego. „Tak zwane rozwiązania alternatywne nigdy nie zastąpią mechanizmu ochronnego” – dodał Juncker. „Nie ma możliwości jednostronnego wyskoczenia ze sprzęgła jednokierunkowego, ponieważ zabezpieczenie jest potrzebne jako gwarancja.

Podczas konferencji prasowej z Varadkarem Tusk stwierdził również, że w sercu ruchu pozostania brakuje przywództwa i zdawał się ubolewać nad faktem, że lider labourzystów Jeremy Corbyn nie poparł działań w kierunku drugiego referendum. „W tej chwili probrexitowe stanowisko premiera Wielkiej Brytanii i lidera opozycji wyklucza tę kwestię” – powiedział Tusk. „Dzisiaj nie ma siły politycznej ani skutecznego przywództwa, które umożliwiłoby pozostanie. Mówię to bez satysfakcji, ale z faktami nie można polemizować.” Varadkar wyraził w Brukseli powszechny pogląd, że „niestabilność w brytyjskiej polityce w ostatnich tygodniach pokazuje dokładnie, dlaczego potrzebujemy gwarancji prawnej i wykonalnego rozwiązania, o którym wiemy, że zadziała i będzie trwałe”. Varadkar, który w piątek ma zjeść kolację z May, powiedział, że UE wykazała się elastycznością przez cały czas: „Być może teraz ci, którzy stworzyli problem, powinni wykazać się kreatywnością”. Zapytany o ambicje May związane z przyjazdem do Brukseli, Varadkar powiedział: „Mam obawy związane z koncepcją alternatywnych rozwiązań. „Musimy pamiętać, że ta większość, która być może istniała lub istniała w Izbie Gmin na rzecz alternatywnych rozwiązań, prawdopodobnie istniała tylko dlatego, że alternatywne rozwiązania mogą oznaczać to, co chcesz, aby oznaczały. Varadkar został także uchwycony przez mikrofony i powiedział Tuskowi, że Brytyjczycy „sprawią ci straszne kłopoty”, na co były polski premier roześmiał się i pokiwał głową. Źródła bliskie Tuskowi, który w zeszłym tygodniu odbył „otwartą i szczerą” rozmowę telefoniczną z May, podają, że uwagi te były „od serca”.

źródło: Support the Guardian

zdjęcie: BiznesAlert.pl

https://www.theguardian.com/world/2019/feb/06/donald-tusk-special-place-in-hell-for-those-who-backed-brexit-without-plan

This post was written by:

- who has written 1004 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites