Categorized | Z miasta Żywca

Rozmowa z Adrianem Midorem, Radnym Powiatu Żywieckiego na temat działań samorządu powiatowego

Rozmowa z Adrianem Midorem, Radnym Powiatu Żywieckiego na temat działań samorządu powiatowego

Publikujemy drugą część rozmowy z Adrianem Midorem, Radnym Powiatu Żywieckiego oraz Przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej w Żywcu. Rozmowa dotyczy prac w samorządzie powiatowym.

 

Rafał Dudziak: Nie tak dawno minęła połowa kadencji w samorządach lokalnych. To był długi okres dla samorządowców?

Czas szybko płynie. Nawet trudno mi uwierzyć, że to już dwa lata minęły od wyborów samorządowych. Pewnie dlatego, że pracy, również tej samorządowej jest cały ogrom, a człowiek często nawet nie ma czasu się zatrzymać w tym biegu. Ale okres świąteczny zawsze daje taką chwilę wytchnienia i refleksji, wtedy można dłużej pomyśleć i zastanowić się nad wieloma rzeczami i sprawami.

Jak Pan ocenia te mijające dwa lata jeżeli chodzi o rzeczy, które zaplanowaliście zrealizować w Starostwie Powiatowym?

Ostatnie dwa lata dla powiatu oceniam dobrze. Natomiast zawsze powinniśmy i możemy wymagać od siebie więcej. Ale pomimo tego, że czasami napotykamy na opór to jednak realizujemy krok po kroku nasze obietnice z kampanii  2014 roku. Naszym podstawowym celem była zmiana polityki zarządzania w Starostwie Powiatowym poprzez racjonalizację wydatkowania pieniędzy z budżetu, przy jednoczesnym uszczelnieniu ich wydawania. To przecież są pieniądze z podatków, które wszyscy płacimy, a więc najważniejsza jest odpowiedzialność za finanse. I mogę powiedzieć, że to się udało osiągnąć.

To jak obecnie wygląda budżet powiatu?

W minioną środę uchwaliliśmy budżet na 2017 rok. Znajduje się w nim nadwyżka budżetowa w kwocie ponad 700 tysięcy złotych. Te środki przeznaczone będą na spłatę zaciągniętych zobowiązań przez powiat w postaci spłaty kredytów bankowych oraz pożyczek. Proszę zauważyć, że zaledwie ciągu dwóch ostatnich lat udało nam się zmniejszyć zadłużenie powiatu o ponad 10 milionów (!) złotych, co jest bardzo istotne ze względu na potencjalne inwestycje, które planujemy przeprowadzić w naszym powiecie, przy współudziale pozyskanych środków unijnych w obecnej perspektywie.

Jednym z Państwa zobowiązań była budowa nowego szpitala. Jak wygląda realizacja tego zobowiązania?

To nie tyle zobowiązanie ale oczywista powinność, która musi zostać zrealizowana z myślą o wszystkich mieszkańcach powiatu. Jak dobrze wiadomo po kilku latach zmagań i problemów w tej sprawie, w końcu w tym roku ruszyła budowa nowego szpitala. To zasługa przede wszystkim obecnego Starosty Andrzeja Kalaty, który poświęcił dużo czasów i siły na realizację tego podstawowego zadania. Nie chcę zapeszać, bo wszyscy wiemy jak to jest w naszym kraju z oddawaniem budowy. Ale jeżeli wszystko będzie odbywało się zgodnie z harmonogramem to budowa nowego szpitala powiatowego powinna zostać zakończona w sierpniu 2018 roku.

Mówił Pan o przygotowaniu do realizacji innych jeszcze inwestycji poza szpitalem. O jakie inwestycje chodzi?

Są to przede wszystkim inwestycje dotyczące termomodernizacji placówek oświatowych, polegających m.in.  na wymianie elewacji budynków. Druga kwestia dotycząca inwestycji w edukację to realizacja projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dotyczącego modernizacji infrastruktury edukacyjnej wspierającej dostosowanie do lokalnego rynku pracy. Celem tego projektu jest zmodernizowanie pomieszczeń przeznaczonych na pracownie dotyczące kształcenia zawodowego. A stawka jest duża, ponieważ chodzi o modernizację aż 52 pracowni w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu.

W takim razie zatrzymajmy się przy oświacie. Od likwidacji Powiatowego Zarządu Oświaty minął rok. Jak Pan to ocenia? Czy zarządzanie oświatą jest lepsze po tych zmianach?

Zdecydowanie. Likwidując PZO, przede wszystkim doprowadziliśmy do takiej sytuacji w której każdy wie za co jest odpowiedzialny i jakie zadania na podstawie ustaw o oświacie oraz finansowaniu ma do wypełnienia. Dyrektor placówki po tych zmianach stał się realnym gospodarzem szkoły pod względem finansowym z własnym budżetem, który jest przydzielony placówce z subwencji oświatowej. Proszę zauważyć, iż jeszcze nie tak dawno z wyliczeń wynikało, że powiat będzie musiał znaleźć dodatkowych 6 milionów złotych na dopłatę do oświaty. Nie chciałbym zapeszać, ale już dzisiaj możemy powiedzieć, że ta kwota dopłaty będzie wynosiła mniej niż 3 miliony złotych, a więc co najmniej połowę mniej niż przewidywano. To efekt podejmowanych działań w ramach usprawnienia zarządzania oświatą podjętą przez Zarząd Powiatu, osobiście przez Starostę Andrzeja Kalatę i Wicestarostę Stanisława Kucharczyka, który bezpośrednio olbrzymią uwagę kieruje na rozwiązywanie problemów oświaty w powiecie żywieckim. I tak samo współpraca Zarządu Powiatu z dyrektorami placówek oświatowych przynosi dobre efekty.

W 2015 roku ogłosiliście decyzję o przystąpieniu do pracy nad Strategią Oświaty Powiatu Żywieckiego. Jak te prace wyglądają obecnie?

Wnioski odnośnie proponowanych zmian w oświacie powiatu żywieckiego zapadają na posiedzeniach Komisji Edukacji Rady Powiatu, które to wnioski są przez nas gromadzone. Swoją pracę wykonuje Wydział Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego. W 2015 roku został powołany także pierwszy w historii powiatu Zespół Konsultacyjny do opracowania założeń strategii oświaty, który swoją pracę wykonuje nie pobierając żadnego wynagrodzenia. To praca, ludzi zaangażowanych, którym zależy na dobru naszej oświaty. Jeszcze w 2015 roku zaczęliśmy od spotkań z nauczycielami, fachowcami od kształcenia zawodowego, z przedsiębiorcami oraz pracownikami uczelni wyższych. Pierwszy etap prac polegał na przeanalizowaniu materiałów zgromadzonych przez rozwiązane już PZO a później przez Wydział Oświaty i Wychowania, dotyczących oświaty w powiecie. Do tej pory zgromadziliśmy oraz opracowaliśmy materiały z niezbędnymi  informacjami o naszej oświacie w 95%. To wszystko w nowym roku będzie podlegało analizie Zespołu Konsultacyjnego do opracowania założeń Planu Rozwoju Edukacji. Nie ukrywamy, że nasze prace musieliśmy w 2016 roku zawiesić w związku z zapowiedziami Rządu RP o przeprowadzeniu nowej reformy edukacji. Prace zostaną wznowione po wejściu w życie nowych ustaw dotyczących reformy edukacji. Natomiast chciałbym również zaznaczyć, iż praca, którą wykonaliśmy do tej pory nie trafi do kosza. Powiem więcej, wszystkie zebrane i opracowane materiały tylko pomogą nam lepiej przygotować się do wdrażania nowej reformy edukacji do nowych szkół ponadpodstawowych.

Bardzo głośno zrobiło się również w ostatnim roku o Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Marii Grzegórzeckiej w Żywcu. Cały czas słychać o działaniach podejmowanych w tej szkole.

Zgadza się. Ta placówka przeżywa bardzo dobry czas. 4 stycznia 2017 roku nastąpi oficjalne otwarcie w tej szkole Warsztatów Terapii Zajęciowej, które zostały sfinansowane w 30% ze środków budżetu powiatowego, a w 70% środki pochodzą z funduszy europejskich. Można powiedzieć, że ta szkoła w zasadzie przechodzi permanentną modernizację. Bezcenny jest w tym wszystkim zapał, siła, motywacja i energia jaką w to wszystko wkłada Dyrektor placówki, Pani Magdalena Worek oraz nauczyciele i pracownicy tej szkoły. U tych osób widać olbrzymią chęć stawiania sobie kolejnych celów. A wszystko to jest robione z potrzeby serca. Pewnie również, dlatego tak jest, że jak Pan dobrze wie, to jest to placówka specjalistyczna dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z autyzmem. Pracownicy mają zatem podwójną motywację do działania. A to jest piękne.

Na temat edukacji można byłoby pewnie przeprowadzić odrębny wywiad. Pan mówi dużo o inwestycjach w oświacie a co z inwestycjami odnośnie remontów dróg? Są planowane jakieś inwestycje drogowe?

Tych inwestycji jest całkiem sporo, ponieważ pod nasz zarząd należą wszystkie drogi o charakterze powiatowym na terenie całego obszaru powiatu żywieckiego oraz około 300 mostów. Pozostała część mostów znajduje się w zarządzie województwa. Przykładem jest chociażby most w Świnnej, który zarządzany jest przez administrację województwa śląskiego. Ale ze wszystkich sił staramy się w tej sprawie interweniować na wyższym szczeblu, bo tego przejazdu przez Świnną nie da się już wytrzymać. Jeżeli chodzi z kolei o drogi powiatowe to w ubiegłym roku na terenie naszego miasta został wykonany chodnik, znajdujący się w ciągu ulicy Komonieckiego, została także wykonana wymiana nawierzchni asfaltowej na ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. W nadchodzącym roku z kolei planowana jest wymiana nawierzchni na ulicy Komonieckiego, obok stacji bp, a także etapami remont chodnika w ciągu drogi powiatowej, ulicy Komorowskich. Chciałbym również powiedzieć, że na podstawie rozmów z mieszkańcami z dzielnicy Sporysz oraz osobistego oglądu stanu dróg, niezbędne są modernizacje ulicy Isep oraz części ulicy Sporyskiej. I o to obecnie zabiegam u władz Starostwa Powiatowego, aby do końca 2018 roku to zostało wykonane.

Jest Pan radnym od dwóch lat. Czy wizja, którą miał Pan wcześniej o pracy w samorządzie pokrywa się z tym co Pan myśli obecnie?

Ciekawe pytanie. Nie ma nic cenniejszego niż zdobywane doświadczenie. Krótko mówiąc żadna teoria nie jest w stanie zastąpić praktyki. Jeżeli mogę na coś zwrócić uwagę, to jest to biurokracja w naszym kraju. Czasami może Pan mieć wrażenie, że coś szybko można załatwić, że  można szybko rozwiązać jakiś problem, a rzeczywistość jest zupełnie inna. I my też tego doświadczamy, czasami nam się wydaje, że mamy gotowy projekt uchwały, przeanalizowany przez prawników, a na końcu się okazuje, że zaistniał poważny problem i wszystko trzeba robić od nowa. Dlatego mam olbrzymią nadzieję, że po tych wszystkich niezbędnych reformach rządu polskiego, zmiany zaistnieją również na poziomie regulacji prawnych co do funkcjonowania i możliwości działania samorządów. Bo tylko wtedy radny ale i każdy polityk będzie czuł, że nie rzuca się mu kłód pod nogi, że może działać normalnie w służbie społeczeństwu, bez gaszenia jego sił biurokratycznymi przepisami.

Czego na koniec życzyłby Pan mieszkańcom miasta Żywca w nowym roku 2017?

Wszystkim mieszkańcom Żywca, mieszkańcom powiatu żywieckiego oraz czytelnikom portalu „Żywiec w sieci” życzę, aby ten nadchodzący rok był dla każdego czasem dobrym, w którym nie będą pojawiać się troska i smutek ale za to będzie to czas przepełniony radością. Życzę mieszkańcom powiatu realizacji wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć, zadowolenia z pracy oraz dużo radości i miłości w życiu osobistym, rodzinnym. Życzę wszystkiego najlepszego w nowym 2017 roku.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

This post was written by:

- who has written 1004 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

2 komentarze to “Rozmowa z Adrianem Midorem, Radnym Powiatu Żywieckiego na temat działań samorządu powiatowego”

  1. janosik pisze:

    no i takich wywiadów więcej proszę

  2. Janina pisze:

    Nowa władza nowe zmiany, lepsze wyniki i to jest to, na co czekaliśmy w żywcu, mądre gospodarowanie finansami daje oszczędności,wszyscy czekamy jednak na nowy szpital, ufamy że pan Starosta zrobi wszystko, by za 2 lata żywczanie mogli mieć nowoczesną placówkę medyczną, wszyscy sobie tego życzmy, realizacji planów i zamierzeń oraz zdrowia i pokoju w sercach dla samorządowców, dla wszystkich dobrego,pomyślnego roku 2017.

Trackbacks/Pingbacks


Napisz komentarz

*

code

Related Sites