Categorized | Ogólnie

Odnaleziono film z koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej z 1965r.

Odnaleziono film z koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej z 1965r.

Niesamowite odkrycie. Kolorowy film z koronacji Matki Bożej Rychwałdzkiej z 1965r. odnaleziono po ponad 50 latach od wydarzenia.

Pamiętne uroczystości, w których uczestniczyli prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła, zgromadziły około 80 tys. pielgrzymów, modlących się na terenach wokół beskidzkiego sanktuarium maryjnego, mimo ulewnego deszczu.

Jak poinformował rzecznik rychwałdzkiego sanktuarium Adam Karbowski, zachowany dokument filmowy, którego autorem jest pasjonat fotografii i filmu ks. Adam Włoch SCJ, przekazali do Rychwałdu księża sercanie. „Film zrobił duże wrażenie na starszych wiernych, uczestnikach uroczystości sprzed pół wieku” – wyjaśnił.

Ks. Adam Włoch SCJ nakręcił w latach 1960-1974 kilkadziesiąt filmów na taśmie 16 mm, kamerą „Pentaflex 16” produkcji NRD. Ukazują one w większości ówczesną rzeczywistość polskich księży sercanów. Duchowny zarejestrował także wydarzenia związane z millenijnymi uroczystościami chrztu Polski z 1966 roku – obchody w Gnieźnie, Częstochowie i Krakowie. Filmy te można zobaczyć na kanale YouTube pod nazwą „Sercańska Kronika Filmowa”. Teraz, po wielu latach, odnalazł się także jeden z najcenniejszych filmów – „Koronacja Pani Żywieckiej Ziemi. Rychwałd 1965”.

Może ktoś z Państwa odnajdzie na tym filmie kogoś ze swojej rodziny. Zachęcamy do obejrzenia.

 

źródło: niedziela.pl

This post was written by:

- who has written 212 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites