Categorized | Ogólnie

Bracia Golcowie nagrali utwór w hołdzie Żołnierzom NSZ ze zgrupowania „Bartka”

Bracia Golcowie nagrali utwór w hołdzie Żołnierzom NSZ ze zgrupowania „Bartka”

 

 

 

Na profilu GOLEC UORKIESTRA na facebooku można przeczytać takie piękne słowa.

„1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia,którzy walczyli z narzuconą Polsce sowiecką okupacją. To niezwykłe, że właśnie dzisiaj nagrywaliśmy klip do filmu „Lawina” mówiącym także o tragicznej historii naszej cioci Stasi Golec ps. „Gusta”. Premiera już 15 marca. Chwała i Cześć Bohaterom!”

Utwór popularnej grupy – jak podała TVP Katowice – podobnie jak film „Lawina” opowiada o walce Żołnierzy Wyklętych na Podbeskidziu oraz ich aresztowaniu przez UB i śmierci. To m.in. historia wspomnianej już „Gusty”, żołnierza oddziału Antoniego Bieguna ps. „Sztubak”, zgrupowania kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”, która została zamordowana przez UB w wieku 18 lat w ramach prowokatorskiej akcji UB „Lawina”.

Podczas akcji funkcjonariusze namówili członków oddziału na wyjazd na ziemie zachodnie. Podszywali się pod dowództwo Okręgu NSZ. Około 150–200 osób w podstępny sposób  zostało najpierw odurzonych alkoholem, a następnie rozstrzelanych. Do dołów z ich zwłokami wrzucono tabliczki identyfikacyjne żołnierzy radzieckich i polskich w ilości odpowiadającej liczbie ciał. Egzekucji mieli dokonywać Rosjanie. Funkcjonariusze UB stanowili obstawę terenu.

Czekamy na utwór i na film pod wymownym tytułem „Lawina” to już 15 marca!

 

źródło: www.pch24.pl oraz strona GOLEC UORKIESTRA facebook

 

This post was written by:

- who has written 218 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

One Response to “Bracia Golcowie nagrali utwór w hołdzie Żołnierzom NSZ ze zgrupowania „Bartka””

  1. janosik pisze:

    Znakomita informacja, wielkie podziękowania dla Braci Golec. Muzyczne oddanie hołdu żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę!!! Ciekawy jestem tego utworu!

Trackbacks/Pingbacks


Napisz komentarz

*

code