Categorized | Naszym zdaniem

„My Żywczacy między sobą się znamy.”

„My Żywczacy między sobą się znamy.”

W styczniu 2015 roku żywiecki Klub Gazety Polskiej zwrócił się do pana Przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Grenia z wnioskiem o odebranie Medalu za zasługi dla miasta Żywca panu Andrzejowi Gduli.

Wniosek podparto argumentami, które uzasadniły taką decyzję. Wśród wymienionych „zasług” zasłużonego jedną z najważniejszych było pełnienie wysokich funkcji państwowych i partyjnych w czasach reżimu komunistycznego. Pan Andrzej Gdula był zastępcą Ministra Spraw Wewnętrznych, gen. Czesława Kiszczaka. Tylko ten jeden fakt poważnie dyskwalifikuje go do posiadania jakiegokolwiek odznaczenia honorowego na terenie RP. W momencie nadawania Medalu za Zasługi panu Andrzejowi Gduli (12.10.2005-Protokół Komisji Miejskiej) w laudacji na cześć osoby odznaczonej pan burmistrz Antoni Szlagor zachwalał zasługi, patriotyzm i prawicowe poglądy lewicowego działacza partyjnego. Stwierdził tu cytuję „że zadał sobie trudu, ponieważ pan Gdula też jest Żywczakiem z krwi i kości i my żywczacy między sobą się znamy.” „W to akurat nie wątpimy, bo widzieliśmy efekty tych działań, jednak nie możemy się zgodzić na to, by osoby o takiej przeszłości były honorowane w ten sposób. Sądzimy, że jest wielu szlachetnych obywateli, którzy naprawdę na takie odznaczenie i honory publiczne zasługują.”-mówił jeden z członków klubu. Niestety dnia 26 stycznia 2015 Przewodniczący Rady Miejskiej pan Krzysztof Greń poinformował Klub Gazety Polskiej, że odebranie Medalu za Zasługi dla Miasta Żywca panu Andrzejowi Gduli nie jest możliwe z uwagi na brak przepisów prawa ustanawiających instytucją raczonego medalu.

zdjęcie: na środku burmistrz A. Szlagor. Po jego lewej stronie A. Gdula

źródło: zdjęcie PZŁ

This post was written by:

- who has written 908 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

6 komentarzy to “„My Żywczacy między sobą się znamy.””

 1. Janosik pisze:

  jak po 1989r. takim ludziom można nadawać medale. Hańba, skandal, nie pierwszy wstyd.!!! Edukacja antykomunistyczna na Żywiecczyźnie mocno wskazana. Dobry artykuł panie redaktorze!!!

 2. Janosik pisze:

  wszyscy żywczanie powinni przeczytać ten artykuł

 3. Janosik pisze:

  dobrze wiedzieć kto jest kim

 4. antymoher pisze:

  Oczywiście Janosiku Rafale Dudziaku.

 5. Janosik pisze:

  antymoherze nie jestem Rafałem Dudziakiem, ale trzeba przyznać, że takich artykułów jakie pisze pan Dudziak za dużo się nie spotka na innych żywieckich portalach. nieprawdaż antymoherku:)

 6. Bob pisze:

  W Polsce dalej rzadzi komuna !!!

Trackbacks/Pingbacks


Napisz komentarz

*

code

Related Sites