Categorized | Ogólnie

Jeszcze w tym roku IPN będzie szukał w Bielsku-Białej szczątków ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH ze zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”

Jeszcze w tym roku IPN będzie szukał w Bielsku-Białej szczątków ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH ze zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka”

Do połowy grudnia IPN chce przeprowadzić poszukiwania szczątków Żołnierzy Niezłomnych w Bielsku-Białej – dowiedziała się PAP od Adama Kondrackiego z wieloosobowego stanowiska ds. poszukiwań i identyfikacji w oddziale IPN w Katowicach.

Pracownik Instytutu nie ujawnił, w którym z wielu domniemanych miejsc pochówku ofiar władzy komunistycznej na terenie miasta będą prowadzone badania. Wiadomo jedynie, że IPN skupi się na lokalizacjach możliwie najbardziej prawdopodobnych i najlepiej opracowanych.

Aleksandra Namysło w artykule o pochówkach ofiar UB, opublikowanym w 2002 r. przez IPN w broszurze poświęconej podziemiu niepodległościowemu na Podbeskidziu, wymieniła kilka miejsc w Bielsku-Białej, gdzie mogą spoczywać ofiary komunistów, przede wszystkim żołnierzy NSZ ze zgrupowania Henryka Flamego „Bartka”.

Wśród nich wymieniła teren za budynkiem zajmowanym po wojnie przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku. Według świadków ubowcy mieli tam zakopać ciało żołnierza „Bartka” sierż. Edwarda Michalika „Kanara”. Wpadł on w zasadzkę urządzoną w lipcu 1946 r. w Zabrzegu. Gdy wszedł na posesję dostrzegł, że jest otoczony. W czasie zatrzymania próbował popełnić samobójstwo, lecz tylko się postrzelił. Jeden z ubowców dobił go kolbą karabinu. Spoczywać tam może także związany z oddziałem Henryka Flamego Karol Czorny, zamordowany w listopadzie 1945 r.

Na liście miejsc domniemanych pochówków jest też otoczenie siedziby UBP w Białej. Badacz losów żołnierzy „Bartka” Bogdan Ścibut wskazał teren obecnego szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej, który służył niegdyś jako koszary. Wielu bielszczan twierdzi, że ofiary komunistów mogą spoczywać na starych cmentarzach ewangelickich, w tym na nieczynnej już nekropolii w centrum miasta.

Zachęcamy do pomocy, do zaangażowania się wszystkich wolontariuszy, którzy chcieli by pomóc odnaleźć szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na terenie miasta Bielsko – Biała.

źródło: www.radiomaryja.pl, PAP

This post was written by:

- who has written 206 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

One Response to “Jeszcze w tym roku IPN będzie szukał w Bielsku-Białej szczątków ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH ze zgrupowania NSZ Henryka Flamego „Bartka””

  1. Augustina pisze:

    Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote
    and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
    Do you have any points for beginner blog writers?
    I’d definitely appreciate it.

Trackbacks/Pingbacks


Napisz komentarz

*

code

Related Sites