Categorized | Z miasta Żywca

Żywiec. Ciepła woda – tania czy droga?

Żywiec. Ciepła woda – tania czy droga?

Przechwytywanie1

Jak wynika z informacji SM Gronie, która dotarła do mieszkańców żywieckich osiedli w ubiegłym miesiącu, koszt podgrzewania wody użytkowej zbliża się do psychologicznej bariery 30 złotych za metr sześcienny i z pewnością wkrótce ją przekroczy. Dlaczego jest on tak wysoki? Redakcja próbuje odpowiedzieć na pytanie, co składa się na te opłaty i sprawia, że wciąż rosną.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (można go znaleźć pod hasłem Dz. U. 2015 poz. 1422):

Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.

To doprecyzowanie jest bardzo ważne, ponieważ każde przesunięcie tych granic tylko o 1 stopień powoduje zmianę energii użytkowej o wartość 4,186 MJ = 0,004186 GJ na metrze sześciennym. Przygotowanie ciepłej wody wymaga więc ciepła o wartości około 50*0,004186 GJ = 0,209 GJ. Przechodząc do aktualnie obowiązujących taryf firmy Ekoterm odczytujemy

Cena ciepła 28,85 zł/GJ; Stawka opłaty zmiennej za usługi przesyłowe 10,30 zł/GJ

dla najbardziej niekorzystnego przypadku

odbiorcy, dla których ciepło wytworzone we własnym źródle ciepła jest przesyłane siecią ciepłowniczą poprzez grupowe węzły cieplne i zewnętrzne instalacje odbiorcze. Źródło, sieci ciepłownicze, węzły cieplne i instalacje odbiorcze są własnością EKOTERM Sp. z .o.o.

Po uwzględnieniu podatku VAT wysokości 22% okazuje się, że koszt energii użytkowej niezbędnej do podgrzania metra sześciennego ciepłej wody użytkowej nie może przekraczać 10 złotych. Na energię całkowitą (pozwalającą obliczyć realny koszt) wpływają jednak jeszcze sprawności poszczególnych elementów systemu podgrzewania cwu – źródła, strat przesyłu (dystrybucji), oraz strat zbiornika akumulacyjnego.

QW,K = QW,ndw,tot

ηw,tot = ηW,gW,dW,

Gdzie:

QW,K – energia całkowita

QW,nd – energia użytkowa

ηw,tot – sprawność całkowita
ηW,g; ηW,d; ηW,s – sprawności cząstkowe odpowiednio: wytwarzania, dystrybucji i akumulacji

Do wyznaczenia opłaty za metr sześcienny cwu nie jest potrzebna znajomość sprawności cząstkowych systemu grzewczego – wystarcza wykorzystana energia całkowita lub sprawność ηw,tot

W następnej części redakcja spróbuje zająć się świadectwami charakterystyki energetycznej budynku i ich związkiem z ceną ciepłej wody.

Źródła

  1. Ogrzewnictwo i Ciepłownictwo kod kursu ISS202038W – Politechnika Wrocławska
  2. USTAWA z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków
  3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 27 lutego 2015 r.w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej
  4. Strona internetowa http://www.audyt-energetyczny.net/

This post was written by:

- who has written 1004 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

2 komentarze to “Żywiec. Ciepła woda – tania czy droga?”

  1. Ryan pisze:

    Już od dawna bardziej opłaca się podgrzewać wodę elektrycznie niż korzystać z usług Ekoterm/Spółdzielnia mieszkaniowa Gronie.

  2. Gryf pisze:

    bardzo drogi jest czynsz także w tej spółdzielni, to przydało by się sprawdzić, dlaczego tak wszystkie koszty idą w górę a mieszkania wykupione na własność

Trackbacks/Pingbacks


Napisz komentarz

*

code

Related Sites