Categorized | Ogólnie

Wystawa o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w I LO w Żywcu

Wystawa o rotmistrzu Witoldzie Pileckim w I LO w Żywcu

W I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu można obejrzeć wystawę o rotmistrzu Witoldzie Pileckim od 15.05.2018r. do 22.05.2018r. Wystawa przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. W czwartek od godz. 15.00 do 18.00 wystawa będzie dostępna dla mieszkańców miasta Żywca.

Wystawa „Rotmistrz Pilecki – ochotnik do Auschwitz”. 

Tego wielkiego bohatera każdy Polak powinien lepiej poznać. Jeden z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej. Samodzielnie dał się pojmać i wywieźć do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Witold Pilecki stworzył raport z pobytu w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

 „Raport rtm. Witolda Pileckiego to jeden z najważniejszych dokumentów II wojny światowej pisany krwią jednego z największych bohaterów tego konfliktu. Autor dyscyplinuje swoje emocje aby odmalować przerażający obraz straszliwego okrucieństwa niemieckich narodowych socjalistów i ich akcji eksterminacyjnej wobec żydów i chrześcijan, a w tym i polskich patriotów. Pilecki jako pierwszy opisał w taki sposób piekło Auschwitz. Wymowa Raportu jest ponadczasowa, a wymiar uniwersalny. Każdy myślący, czujący i wierzący człowiek powinien się z nim zapoznać.” 

prof. Marek Jan Chodakiewicz

Polecamy tą niezwykłą wystawę. Warto poznać bliżej życiorys Witolda Pileckiego.

źródło: www.lo-zywiec.pl

This post was written by:

- who has written 175 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Adres redakcji

Ul. Piekarska 2 34-360 Milówka