Categorized | Z miasta Żywca

Protest Antykomunistyczny w Żywcu

Protest Antykomunistyczny w Żywcu

22 czerwca przed Urzędem Miasta odbył się Protest Antykomunistyczny zorganizowany przez „Wolność – Żywiec”.  Kandydat na burmistrza Wojciech Bielewicz apelował do obecnego burmistrza Antoniego Szlagora, aby nie zakłamywał historii.

Poniżej publikacja całego przemówienia, który ukazał się na FB „Wolność – Żywiec”

Cały tekst przemówienia:
„Wydarzeniem które doprowadziło do tego protestu było honorowanie na płycie Żywieckiego rynku czerwonego barona, którym w czasach PRL został Andrzej Gdula. Za wynoszenie na piedestał tego człowieka odpowiedzialny jest bezpośrednio Burmistrz Antoni Szlagor. To skandal, że podczas uroczystość z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Żywcu, wita się z honorami człowieka, który walczył ze wszelakimi przejawami patriotyzmu, a przede wszystkim z Świętem 3-maja.

Panie Burmistrzu wyróżniając i honorując człowieka, który był prawą ręką Kiszczaka zakłamuje Pan historię. Są tu z nami ludzie którzy nie mogą pamiętać tamtego systemu ponieważ urodzili się później, zakłamując historię wprowadza Pan ich w błąd. Wiemy, że w czasach PRL Andrzej Gdula był wysoko postawionym dygnitarzem PZPR, ale te czasy już minęły bezpowrotnie .Państwo Polskie zrównało prawnie oraz potępiło zarówno nazizm jak i komunizm. Honorowanie ludzi, którzy de facto byli
KOLABORANTAMI to zwykle draństwo.
Są miedzy nami również ludzie starsi, którzy pamiętają tamte czasy, którzy przeżyli stan wojenny i niejednokrotnie ucierpieli w skutek represji. Wzywam Pana do przeproszenia w szczególności tych ludzi, którzy poprzez Pańskie skandaliczne działania wątpią dziś w sprawiedliwość dziejową. Pomyślał Pan jak oni się czują, gdy Pan przyznaje medal komuniście ?

W Urzędzie Miasta pracują dziesiątki urzędników, czy żaden z nich nie ma dziś odwagi Panu powiedzieć – Panie Burmistrzu robi Pan źle honorując prominentnego komunistę. Ta sytuacja to nie tylko tegoroczny incydent, to konsekwentne działania z Pańskiej strony. Już w 2005 roku Rada Miejska na Pański wniosek przyznała Andrzejowi Gduli medal „Zasłużony dla Miasta Żywca ” …… Wzywam więc Pana do odebrania tego medalu, wzywam do zaprzestania promowania KOMUNIZMU w Żywcu i wzywam również do przeproszenia, przede wszystkim ludzi poszkodowanych przez opresyjny system presyjny PRL”

Autor: Tomasz Bielewicz

źródło: facebook Wolność – Żywiec

This post was written by:

- who has written 920 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code