Categorized | Naszym zdaniem

Lawina uchodźców do Europy zaskoczeniem dla polityków europejskich?

Lawina uchodźców do Europy zaskoczeniem dla polityków europejskich?

Coraz częściej słyszy się w mediach o aktach terrorystycznych we Francji, a ostatnio również w Niemczech. Ludzie zaczynają się zastanawiać nad swoim bezpieczeństwem, oraz jaką rolę odgrywają politycy.

Dlaczego kanclerz Niemiec Angela Merkel przyzwoliła na napływ tak dużej ilości uchodźców?

 W ubiegłym roku w czasie kampanii wyborczej do parlamentu temat uchodźców był jednym z ważnych elementów kampanii wyborczej. Pani premier Ewa Kopacz była za wprowadzeniem kontyngentu grupy obcokrajowców do Polski natomiast kandydat na premiera Beata Szydło  była przeciwna temu pomysłowi.

 Polskę ominęła lawina uchodźców, ale Węgry stały się krajem przez który przemieściły się duże ilości osób zmierzających głównie do Austrii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii oraz państw skandynawskich.  Obecnie nikt tak naprawdę nie wie ile osób się przedostało do Europy, oraz w jakim celu.

 Czy lawina uchodźców jest naprawdę zaskoczeniem dla polityków europejskich?

 Nie tak dawno dotarliśmy do archiwalnego artykułu z 15 grudnia 2002 tygodnika Wprost, który zdał relacje z przygotowań przez białoruskie KGB do masowego przerzutu uchodźców przed świętami Bożego Narodzenia do Polski. Do tego celu były przygotowane obozy w okolicach Drybina i Mohylewa na zachodniej Białorusi, a także w pobliżu Pińska, Niewiela, Stolina, Klecka, Słucka, Woronowa i Lidy.

Według tygodnika w obozach czekało ponad 150 tysięcy osób pochodzących z Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Bangladeszu, Sri Lanki, Laosu, Birmy, Sudanu, Etiopii i Somalii.  Byli również Czeczeni, Azerowie, Gruzini, Ormianie, Kazachowie, Kurdowie, Tadżykowie i Turkmeni. Już wtedy wiedziano, że takiej ilości Polska ani żadne państwo Unii Europejskiej nie jest wstanie przyjąć.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oficjalnie zapowiedział: „Na Białorusi przebywa 150 tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy mogą trafić do Europy. Wtedy Europejczycy będą się pchać do Mińska drzwiami i oknami, by prosić o współpracę w zwalczaniu handlu narkotykami i nielegalnej imigracji”.

Ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik mówił: „To, czy strona białoruska będzie strzegła swojej granicy zachodniej, czy też nie, w żadnym stopniu nie wpływa na pracę polskich służb granicznych. Zatrzymają one każdego, kto w sposób nielegalny będzie próbował przekroczyć granicę RP.”

Co mogło pokrzyżować plany Łukaszence?

„Na białoruskiej granicy zgromadziliśmy nowoczesny sprzęt. Nawet eksperci z Unii Europejskiej są pod wrażeniem, jak strzeżony jest ten odcinek granicy” – zapewniał płk Jarosław Żukowicz, rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej.

 Na Światowe Dni Młodzieży przyjechały tysiące młodzieży z całego świata.  Organizatorzy oceniali, że w inauguracyjnej mszy na krakowskich Błoniach, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, wzięło udział kilkaset tysięcy osób. Ojciec Święty Franciszek  będzie u nas gościł do niedzieli. Odwiedzi m.in. Jasną Górę oraz były niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz.

W polskim radio minister administracji i spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak mówił o zatrzymaniu Irakijczyka, który mógł planować zamachy w Krakowie wynajmując kilka mieszkań na trasie przejazdu papieża Franciszka. Rezultatem przywrócenia kontroli na polskich granicach wewnątrz strefy Schengen jest 200 zatrzymanych. Większość z nich to ludzie, którzy byli wcześniej poszukiwani przez policję. Dodał, że przeprowadzono ponad 300 tys. kontroli. Szef MSWiA podkreślił, że problem przechodzenia na islam i radykalizacji młodych ludzi nie dotyczy Polski i jesteśmy wolni od zagrożeń związanych z polityką „multikulti”. –Zachodnia poprawność polityczna nie pozwala na stanowczą reakcję wobec tych, którzy zagrażają bezpieczeństwu-ocenił minister. Zapewnił, że wyciągamy wnioski z tego, co się dzieje na świecie.

This post was written by:

- who has written 794 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Adres redakcji

Ul. Piekarska 2 34-360 Milówka