Categorized | Ogólnie

Czy palenie szkodzi tylko zdrowiu?

Czy palenie szkodzi tylko zdrowiu?

Od produkcji, poprzez palenie, aż do utylizacji:

Papierosy napędzają zmiany klimatyczne i od lat mają negatywny wpływ na ludzi i środowisko.

Tytoń zamiast jedzenia:

90 procent roślin tytoniowych jest uprawianych w krajach, w których brakuje żywności. Mniej ziemi zostaje na produkcję żywności.

Miliony hektarów to powierzchnia, na której uprawia się tytoń na potrzeby globalnej konsumpcji. WHO szacuje, że połowa strat w lasach i zaroślach w regionach upraw jest spowodowana wycinką pod produkcję tytoniu.

Co roku do uprawy i przetwarzania tytoniu potrzeba 22 mld ton wody. To 2,5 razy więcej wody niż zużywa rocznie Wielka Brytania.

Pustynnienie:

Roślina tytoniu usuwa składniki odżywcze z gleby i sprzyja erozji gleby. Ziemia przeznaczona pod uprawę tytoniu często nie może być uprawiana przez lata.

Zatrute wody gruntowe:

Pestycydy stosowane do ochrony roślin tytoniu szkodzą zdrowiu i zanieczyszczają wody gruntowe i glebę.

Gazy cieplarniane:

Z produkcji i konsumpcji tytoniu emitowane są co roku prawie 84 miliony ton dwutlenku węgla. To tyle, ile całe Peru wydaje w ciągu roku.

Pożary lasów:

Prawie jedna czwarta z 548 pożarów lasów w Niemczech w 2021 roku była spowodowana zaniedbaniem. Dotyczy to również niedbale wyrzuconych papierosów, które wciąż się żarzą.

Filtry papierosowe potrzebują 15 lat, aby rozłożyć się w przyrodzie. Zatem wyrzucony dziś papieros nie ulegnie rozkładowi do 2037 roku.

Góry odpadów:

Uprawa i konsumpcja tytoniu powoduje powstawanie 25 milionów ton odpadów rocznie, w tym niedopałków papierosów. jest to dwa razy więcej odpadów niż produkują Niemcy rocznie.

Toksyny w zbiornikach wodnych:

Trucizny są wypłukiwane przez deszcz i trafiają do jezior, rzek i morza. Tam mogą zatruć ryby, ptaki i ssaki morskie. Ludzie spożywają toksyny poprzez ich jedzenie.

Amoniak Benzen, formaldehyd, nikotyna: toksyczny dym:

W dymie papierosowym powstaje neurotoksyna nikotyna i około 4800 innych substancji.

Wiele z tych substancji ma działanie rakotwórcze. – Arsen, ołów, miedź

Praca dzieci:

Wiele dzieci pracuje na polach tytoniowych nawet do dwunastu godzin dziennie. Są one szczególnie narażone na zatrucie nikotyną w wyniku kontaktu skóry z liśćmi tytoniu.

Na każdą osobę na ziemi produkuje się rocznie 750 papierosów, wliczając w to noworodki. To w sumie niespełna sześć bilionów papierosów.

źródło: AOK

zdjęcie: Rynek Rolny.pl

This post was written by:

- who has written 1004 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites