Categorized | Ogólnie

Co oznacza skrót LGBT?

Co oznacza skrót LGBT?

LGBT, który dla wielu może brzmieć tajemniczo, a określa osoby nieheteronormatywne. „L” oznacza lesbijki, „g” – gejów, „b” – osoby biseksualne, a „t” – osoby transpłciowe. Historia ruchu LGBT sięga lat 60. XX wieku, a środowisko LGBT prężnie działa i w Polsce.

To, że osoby nieheteronormatywne nie są heteroseksualne (i tu wymienić należy gejów, lesbijki, osoby biseksualne), albo/i ich płeć biologiczna nie jest zgodna z płcią psychiczną lub nie identyfikują się z żadną płci.

W społeczności LGBT można więc umieścić wszystkie osoby zorientowane homo- i biseksualnie i/lub te, które nie podlegają tradycyjnemu rozumieniu tego, co „kobiece” i „męskie”.

Pod „t” w skrótowcu LGBT możemy bowiem znaleźć nie tylko transseksualistów (osoby o różnej płci psychicznej i biologicznej), ale i transwestytów (osoby na co dzień funkcjonujące jako kobieta bądź mężczyzna, w określonych sytuacjach upodobniające się do płci przeciwnej poprzez ubiór, sposób zachowania) czy tych, którzy odbiegają swoim wyglądem, zachowaniem od tego, co przypisuje się kulturowo, stereotypowo przedstawicielom ich płci biologicznej.

Lesbijka – słowo określające kobietę orientacji homoseksualnej weszło do użycia dopiero w XX wieku, ponieważ wcześniej często podważano w ogóle możliwość tego, by kobieta mogła kochać inną kobietę.

Gej – określenie homoseksualnych mężczyzn wywodzi się z kolei z języka francuskiego, w którym „gaiety” oznacza osobę beztroską, radosną, wyrazistą (podobnie w języku angielskim).

Osoba biseksualna – ktoś, kto może tworzyć związek i wchodzić w relację seksualną zarówno z kobietami, jak i mężczyznami.

Osoba transpłciowa – termin ten określa kilka różnych zjawisk.

osoby transgenderowe – o tożsamości płciowej, która odbiega od tradycyjnie rozumianych męskich i kobiecych ról i zachowań przypisywanych danej płci; transpłciowość nie łączy się z żadną konkretną orientacją seksualną;

osoby transseksualne – osoby, u których występuje niezgodność płci biologicznej z psychiczną – niektóre z nich poddają się kuracji hormonalnej, chirurgicznej korekcji płci, dążą do prawnej zmiany imienia i nazwiska;

transwestyci (crossdresserzy) – osoby, które dla przyjemności emocjonalnej bądź seksualnej przebierają się za przedstawiciela płci przeciwnej, jednak na co dzień funkcjonują zgodnie ze swoją płcią biologiczną;

drag queen/drag king drag queen to mężczyzna, który na scenie odgrywa rolę osoby płci przeciwnej, a drag king to kobieta występująca jako mężczyzna.

Autor: Anna Sierant

Źródło:poradnikzdrowie

Zdjęcie: RADIO ZET

This post was written by:

- who has written 840 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites