Categorized | Ogólnie

17 września 1939r. CIOS W PLECY

17 września 1939r. CIOS W PLECY

O świcie 17 września 1939 roku wojska sowieckie przekroczyły wschodnią granicę Polski, łamiąc wszelkie umowy i traktaty międzynarodowe. Ponad 600 tysięcy sołdatów, wspieranych przez broń pancerną i lotnictwo, wdarło się na Kresy Rzeczypospolitej.

Stalin brał odwet za wiktorię warszawską 1920 roku i powstrzymany wtedy przez Wojsko Polskie pochód komunistów w głąb Europy. Sowiecka Rosja wespól z jej ówczesnym sojusznikiem – niemiecką III Rzeszą – realizowała plan, którego celem było wywrócenie ładu pokojowego w Europie. Zniszczenie Polski, nazwanej haniebnie przez ludowego komisarza spraw zagranicznych Sowietów Wiaczesława Mołotowa „bękartem traktatu wersalskiego”, było pierwszym punktem tej szaleńczej koncepcji.

Pozwalamy sobie na zacytowanie dzisiejszych fragmentów przemówień metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza

metropolita krakowski Marek Jędraszewski

„I kiedy dzisiaj próbujemy wmyśleć się w tragedię 17 września 1939 roku wiemy z całą pewnością: ci, którzy walczyli wtedy za Polskę, ci którzy oddawali swoje życie za honor, za Boga, za Ojczyznę – żyli dla Chrystusa i umierali za Chrystusa. I stąd takie wobec nas wielkie zobowiązanie do wdzięczności, do pamięci. I takie wielkie zobowiązanie – byśmy my dzisiaj, ludzie 2017 roku, żyli dla Chrystusa i umierali dla Chrystusa, żyjąc dla Polski, naszej ojczyzny – stwierdził na zakończenie homilii metropolita.”

minister Antoni Macierewicz

„Refleksja, pochylenie się nad tą straszliwą datą 17 września 1939 roku jest naszym szczególnym obowiązkiem”

„Ten nieprawdopodobny w dziejach akt rozbioru Europy, zniszczenia państw od Estonii aż po Morze Czarne (…) był nie tylko ciosem w plecy wszystkich, którzy odbudowywali po pierwszej wielkiej wojnie światowej ład społeczny i narodowy; którzy odbudowywali Europę tak, by mogła w spokoju leczyć rany straszliwego czasu 1914-1921, ale był znakiem nadejścia nowego czasuczasu totalitaryzmu, czasu walki z Bogiem i człowiekiem.” 

Tak to jest nasz obowiązek, tak musimy mieć refleksję, tak musimy się pochylić nad tą datą w swoich myślach. Musimy zdawać sobie sprawę, że ta czerwona zaraza weszła do Nas 17 września 1939r. a można powiedzieć, że wyszła dopiero na początku lat 90 – tych. Dokładnie 17 września 1993r. wojska sowieckie opuściły ziemie Polski.

 17 września 1993 roku prezydent Lech Wałęsa przyjął od gen. Leonida Kowalowa meldunek o zakończeniu wycofywania wojsk rosyjskich z Polski. Ostatni żołnierze opuścili Polskę 18 września.
Po przyjęciu meldunku prezydent Lech Wałęsa powiedział:
„Dzień 17 września stał się w polskich dziejach datą bolesną i złowieszczą, otwierając drogę, która wiodła Polaków do więzień i łagrów, do Katynia,do męki, poniżenia i zniewolenia. Dzisiejszy dzień, właśnie dzień 17 września 1993 roku, kończy  pewną epokę w naszej wspólnej historii. Dopełnia się miara sprawiedliwości dziejowej. Na terytorium Państwa Polskiego nie ma już obcych wojsk. Suwerenność Rzeczypospolitej uzyskuje potwierdzenie ostateczne.”
Pamiętajmy w każdej polskiej rodzinie ktoś stracił swoich bliskich w II wojnie światowej. Cześć ich pamięci.
Marszałek Józef Piłsudski „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”.
Duch narodu nigdy nie zginął.
źródło: Nasz Dziennik, wpolityce.pl, telewizja republika

 

This post was written by:

- who has written 151 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

One Response to “17 września 1939r. CIOS W PLECY”

  1. Bankowa napisał(a):

    Tę datę należy zapamiętać na całe życie, obok 1 wrzesień 1939 roku.

    Nie tylko Niemcy powinni nam zwrócić odszkodowanie za wywołane szkody, ale również spadkobiercy Związku Sowieckiego. Obie strony nie rozliczyły się np. ze zgrabionych Polsce dzieł sztuki. Owszem, wiele z nich uległo zniszczeniu, ale z pewnością duża liczba jest pochowana w piwnicach różnych muzeów.

Trackbacks/Pingbacks


Napisz komentarz

*

code

Adres redakcji

Ul. Piekarska 2 34-360 Milówka