24 kwietnia na rynku w Żywcu odbyło się wydarzenie upamiętniające 91. rocznicę uchwalenia konstytucji z 23 kwietnia 1935 roku. Z tej okazji stanął namiot Klubu Gazety Polskiej w Żywcu, który stał się miejscem spotkań, rozmów oraz działań obywatelskich.
Inicjatorzy wydarzenia – członkowie lokalnego klubu oraz przedstawiciele środowiska Suwereni 2RP – podkreślali znaczenie konstytucji kwietniowej. W trakcie spotkania przypominano najważniejsze założenia tego aktu prawnego.
Wydarzenie miało również wymiar aktywizujący mieszkańców. Zarówno żywczanie, jak i osoby przyjezdne, mogli wziąć udział w podpisywaniu petycji dotyczącej restytucji konstytucji z 1935 roku. Organizatorzy zachęcali do refleksji nad współczesnym porządkiem konstytucyjnym oraz do angażowania się w inicjatywy obywatelskie.
Podpisy pod petycją zbierane są nie tylko w formie tradycyjnej, ale również elektronicznej. Osoby zainteresowane mogą wyrazić swoje poparcie poprzez platformę internetową, gdzie dostępna jest petycja w sprawie restytucji porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej opartego na konstytucji z dnia 23 kwietnia 1935 roku.
W trakcie uroczystości można było również pozyskać książki poświęcone historii Żołnierzy Wyklętych oraz materiały patriotyczne. Były one dostępne w formie datków przeznaczonych na cele działalności Fundacji im. Kazimierza Wielkiego. Inicjatywa ta spotkała się z zainteresowaniem uczestników, którzy chętnie wspierali działania fundacji, jednocześnie pogłębiając swoją wiedzę historyczną.
Przypominamy również, że do końca kwietnia można przekazać 1,5% podatku na
rzecz Fundacji im. Kazimierza Wielkiego:
KRS: 0000320750
Cel szczegółowy: „Żywiec”
Organizatorzy zapowiadają kontynuację działań informacyjnych i edukacyjnych, mających na celu zachęcanie obywateli do aktywnego udziału w życiu publicznym.
Petycja: https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_restytucji_porzdku_konstytucyjnego_rzeczypospolitej_polskiej_konstytucji_z_dnia_23_kwietnia_1935_r

