Categorized | Z miasta Żywca

Zaufanie bezpieki, kariera w PZPR – sylwetka sztabowca Antoniego Szlagora

Zaufanie bezpieki, kariera w PZPR – sylwetka sztabowca Antoniego Szlagora

Pełnomocnikiem finansowym Komitetu Wyborczego Wyborców Burmistrza Antoniego Szlagora został po raz kolejny Wiesław Augustynowicz. Redakcja dotarła do materiałów, z których wynika, że pełnił tę funkcję również podczas wyborów samorządowych w 2010 roku oraz że jest obecnie przewodniczącym rady nadzorczej spółki komunalnej TBS.

W okresie PRL pracował w wielu zakładach na stanowiskach kierowniczych m.in. jako zastępca dyrektora Odlewni Żeliwa w Węgierskiej Górce, aktywny członek PZPR. Wyjeżdżał służbowo do krajów byłego bloku wschodniego oraz do państw Bliskiego Wschodu takich jak Pakistan i Egipt. Cieszył się pełnym zaufaniem SB. Świadczą o tym archiwalne fragmenty korespondencji służbowej.

Wniosek do komendy KWMO Bielsko-Biała o uzgodnienie zatrudnienia Wiesława Augustynowicza przy pracach obronnych, stanowiących tajemnicę państwową, złożył Naczelny Dyrektor Zjednoczenia Przemysłu Wyrobów Odlewniczych Stanisław Kopystyński:

Z-ca Komendanta d.s. Bezpieczeństwa w Bielsku Białej.

Pracując wcześniej w Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Pracy w Bielsko-Biała na wniosek Z-ca Prezesa d.s. Pracowniczych został dopuszczony do spraw obronnych.

Odpowiedź zastępcy KW MO d.s. Służby Bezpieczeństwa w Bielsku Białej ppłk. Adama Felika na jedno z wcześniejszych pism:

Odpowiadając na pismo z dn 20.08.1976r. uprzejmie informuję, że Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej nie wnosi zastrzeżeń w sprawie upoważnienia Ob. Wiesława Augustynowicza do prowadzenia prac tajnych i obronnych stanowiących tajemnicę państwową i służbową.

W centralach handlu zagranicznego funkcjonariusze służb specjalnych PRL zbierali kapitał, który wykorzystali po 1989 roku. W PTHZ Varimex, z którą związany był  Wiesław Augustynowicz, działał TW „Marta” – tajny współpracownik SB. CHZ-y na przełomie lat 80. i 90. stały się również elementem procesu uwłaszczania nomenklatury PZPR i osób związanych z tajnymi służbami PRL. Dla członków komunistycznej nomenklatury, patrząc z ich osobistego punktu widzenia, była to szansa na życiowe „ustawienie się”. Ze środowiskowego – możliwość utrzymania przez PZPR przewagi w wymiarze ekonomicznym. Z kolei dla funkcjonariuszy służb podmioty te stanowiły naturalne pole lokowania agentury (np. kurierów, łączników), stały się również swoistym poligonem, na którym „testowano” mechanizmy rynkowe, wykorzystując je jednocześnie do działań operacyjnych. W późniejszym okresie, w samym roku 1989, doświadczenie owego „poligonu” umożliwiło ludziom służb skuteczne zagospodarowanie otwierającego się obszaru biznesowego już w III RP. Centrale handlu zagranicznego odegrały również swoją rolę w aferze FOZZ, w wyniku której państwo polskie poniosło gigantyczne straty.

Wiesława Augustynowicza łączą też bliskie związki rodzinne z Adolfem Bielem, działaczem Komunistycznej Partii Polski, PPR i PZPR, który w roku 1946 brał czynny udział w zwalczaniu podziemia niepodległościowego na Żywiecczyźnie.

źródło: IPN, wPolityce.pl

zdjęcie: Kronika Beskidzka

 

 

 

This post was written by:

- who has written 1004 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

2 komentarze to “Zaufanie bezpieki, kariera w PZPR – sylwetka sztabowca Antoniego Szlagora”

  1. obserwator pisze:

    W takim towarzystwie p.burmistrz widocznie najlepiej się czuje,wnioski nasuwają się same.

  2. janosik pisze:

    znakomity artykuł, to jest odważne lokalne dziennikarstwo, Panie Antoni Szlagor z jakim przystajesz takim się stajesz!!! niezwykle zasłużony sztabowiec. Niech mieszkańcy Żywca dowiedzą się jakimi ludźmi otacza się pierwszy samorządowiec rządzący Żywcem od 16 lat. zszokowany!

Trackbacks/Pingbacks


Napisz komentarz

*

code

Related Sites