Categorized | Ogólnie

Orły WPROST 2022 – znamy zwycięzców

Orły WPROST 2022 – znamy zwycięzców

Za nami pierwsza z sześciu uroczystych, regionalnych gal Orłów WPROST. W niedzielę w Bielsku-Białej poznaliśmy jej laureatów ze Śląska. Tygodnik wyróżnił regionalnych liderów w trzech kategoriach: samorządowiec, przedsiębiorca, osobowość regionu. Dodatkowo specjalne nagrody przyznał Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. Szef MFiPR uczestniczył w wydarzeniu.


Orłami Wprost honorowani są przedsiębiorcy i samorządowcy, wybitne osobowości regionów oraz przedstawiciele nauki, medycyny i działacze społeczni, którzy potrafią w znaczący sposób wpływać na otaczającą nas rzeczywistość gospodarczą i społeczną. To nagroda dla tych, którzy wnoszą szczególny wkład w rozwój gospodarki, regionu, kraju oraz dla tych, którzy na co dzień dbają o Rzeczpospolitą nie tylko w wielkich dziełach i czynach, ale w drobnych z pozoru decyzjach i działaniach, które w codziennych zmaganiach tworzą kształt dzisiejszej Polski.


W tym roku tygodnik „Wprost” postanowił docenić wagę skutecznego sięgania po środki z UE i uhonorować nagrodą między innymi tych samorządowców i przedsiębiorców, którzy stanowią w tym zakresie najlepszy przykład – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

O tym, jak ważna jest rola tej pracy na niższych niż centralny szczeblach wiemy w MFiPR doskonale. Wdrażanie Funduszy Europejskich, którym się zajmujemy, wymaga ścisłej współpracy z samorządami. To, że wydamy je najlepiej, jak to możliwe, jest pewne. Od lat jesteśmy w Europie liderami efektywnego wydatkowania funduszy unijnych– dodał.
W niedzielę Orły WPROST odebrali:


Andrzej Kalata, Starosta Żywiecki – za sprawną i skuteczną realizację ogromnego projektu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, dzięki czemu nie tylko zmniejszono emisję zanieczyszczeń, ale także podniesiono potencjał turystyczny miasta i regionu (projekt finansowany z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020).


Mirosław Kurz, obecnie Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, a wcześniej w Gliwicach – za swoją rolę w budowie zbiornika wodnego Racibórz Dolny na rzece Odrze, który jest największą tego typu inwestycją w kraju, przyczyniającą się do ochrony przed powodzią 2,5 mln mieszkańców 3 nadodrzańskich województw (projekt finansowany z RPO Województwa Śląskiego).


Paweł i Łukasz Golcowie, Golec uOrkiestra – za to, że od lat są najlepszymi ambasadorami regionu, którzy w swojej twórczości sięgają po tradycyjną, ludową muzykę Żywiecczyzny.


Podczas gali w Bielsku-Białej Nagrody Specjalne Ministra odebrali:


Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego – nagroda za sprawne zarządzanie województwem śląskim, regionem, który jest kluczowy dla polityki regionalnej rządu. Za efektywne z wydatkowaniem środków z obecnej perspektywy finansowej (3,5 mld EUR, co czyniło Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-20 zdecydowanie największym regionalnym programem w kraju).


Antoni Szlagor, Burmistrz Żywca – za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych. Dzięki osobistemu zaangażowaniu burmistrza od 2002 roku miasto prężnie się rozwija. Aktywność Antoniego Szlagora sprawiła, że Żywiec trafił do krajowych liderów w pozyskiwaniu środków unijnych.


Władysław Szczotka, były dyr. Bielskiego Centrum Kultury – nagroda przyznana w podziękowaniu za trzydziestoletnią ciężką pracę na rzecz rozwoju Bielskiego Centrum Kultury oraz za wspaniałą promocję miasta Bielska-Białej w Polsce i na świecie.


Jadwiga Jurasz, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” z Wieprza – w podziękowaniu i uznaniu za całą dotychczasową wszechstronną działalność folklorystyczną i artystyczną, za wieloletnią pracę na rzecz popularyzowania i kultywowania tradycji regionalnych.
Andrzej Maciejowski, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce – za całokształt działań podejmowanych na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego góralszczyzny. Andrzej Maciejowski inicjuje liczne wydarzenia kulturalne bazujące na folklorze. Jest krzewicielem góralszczyzny, autorytetem, który inspiruje wielu młodych ludzi, poszukujących swych góralskich korzeni, szanujących tradycję i kulturę żywiecką.


Rafał Szymański, bielszczanin, współwłaściciel, twórca i organizator „Największej w Europie Wystawy Budowli z Klocków LEGO” – za współtworzenie bezprecedensowych ekspozycji, które gościły w wielu największych metropoliach Europy: w Warszawie, Budapeszcie, Pradze, Bukareszcie, Barcelonie, Lizbonie, Bratysławie, Madrycie, Sztokholmie, a także na największych eventowych arenach i centrach handlowych.

źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/orly-wprost-2022–znamy-zwyciezcow

zdjęcie: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

This post was written by:

- who has written 1008 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites