Categorized | Ogólnie

Przewodniczący żywieckiego Klubu Gazety Polskiej o Ś.P. Janie Olszewskim

Przewodniczący żywieckiego Klubu Gazety Polskiej o Ś.P. Janie Olszewskim

Jan Olszewski – urodził się 20 sierpnia 1930 w Warszawie, zmarł 7 lutego 2019 w Warszawie. Jan Olszewski to polski polityk, adwokat i publicysta. W okresie II wojny światowej i okupacji żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Działacz opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL. W latach 1991–1992 Prezes Rady Ministrów, w latach 1991–1993 i 1997–2005 poseł na Sejm I, III i IV kadencji, twórca i przewodniczący Ruchu Odbudowy Polski, w latach 1989–1991 i 2005–2006 członek Trybunału Stanu, w latach 2006–2010 doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

O byłym Premierze Janie Olszewskim rozmawiamy z przewodniczącym żywieckiego Klubu Gazety Polskiej Panem Adrianem Midorem.

Redaktor: 7 lutego br. w Warszawie zmarł były Premier Polski Jan Olszewski, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, obrońca osób sądzonych w PRL-u, prawnik, polityk…

Adrian Midor: Również żołnierz Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego, człowiek, który najpierw przeciwstawił się niemieckiemu totalitaryzmowi, a po II wojnie światowej, przy innych uwarunkowaniach przeciwstawiał się komunizmowi, najpierw jako dziennikarz tygodnika „Po Prostu”, gdzie walczył z cenzurą, bronił prawdy o żołnierzach AK.  Z kolei w latach 60-tych i kolejnych bronił opozycjonistów w sądzie za co był niejednokrotnie karany dyscyplinarnie. Był również obecny przy tworzeniu Komitetu Obrony Robotników oraz Solidarności,  a po 1989 był premierem, którego rząd został obalony przez przeciwników lustracji.

Życiorys bardzo bogaty…

Niezwykły. Życiorys Ś.P. Jana Olszewskiego jest niezwykły, a Jego postawa przez całe życie zawsze była jednoznaczna. Któryś z polskich publicystów dobrze to określił, mówiąc, że życiorys Jana Olszewskiego jest w pełni integralny. Dla mnie ta integralność życiorysu Jana Olszewskiego przejawia się w walce o prawdę, przez całe Jego życie.

4 czerwca 1992 to data, która bardzo mocno zapisała się w historii najnowszej Polski. Jaki był powód odwołania rządu J. Olszewskiego?

Dzień, w którym odwoływano rząd Jana Olszewskiego zapisał się trwale w naszej historii i jest to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych po 1989 roku. Ta data to punkt odniesienia, obrazujący to o czym Jan Olszewski mówił w dniu odwołania: „Jaka Polska będzie?” a precyzyjniej „Czyja ona będzie?” Czy Polska będzie należała  do Polaków czy też będzie podporządkowana obcym interesom. Jan Olszewski chciał Polski uczciwej i niepodległej. Parlament, który odwoływał rząd Jana Olszewskiego składał się w dużej mierze z przeciwników dekomunizacji, ludzi, którzy nie chcieli pomimo swojej przeszłości po prostu odejść z życia publicznego, i oni głosowali za odwołaniem tego rządu, tak samo zrobili tzw. „pożyteczni idioci”, którzy może po czasie refleksji dzisiaj żałują tamtej decyzji, a może nie, kto to wie.

W latach 90-tych był postacią niszczoną przez ówczesne media. Pomimo tego nie wycofał się z życia politycznego, założył nawet w 1995 roku swoją partię Ruch Odbudowy Polski. Dlaczego w wyborach jego partia nie osiągnęła dobrego rezultatu?

Przede wszystkim z tego powodu o którym Pan zresztą sam wspomniał. Media w latach 90-tych znajdowały się całkowicie w rękach ludzi nieprzychylnych budowaniu silnego i niepodległego państwa polskiego. Media wtedy zwalczały Jana Olszewskiego, braci Kaczyńskich, Antoniego Macierewicza oraz cały obóz niepodległościowy. Dzisiaj jest już inaczej, pomimo tego, że nie ma równowagi na rynku medialnym to jest dużo lepiej niż było wtedy, ponieważ społeczeństwo ma szerszy dostęp do mediów, do internetu. Dużo się zmieniło od tamtych lat. Zresztą proszę zauważyć jaki był przekaz o Janie Olszewskim 25 lat temu a jaki jest dzisiaj. Z dorobkiem oraz z postawą życiową Jana Olszewskiego dzisiaj nikt nie dyskutuje. Jan Olszewski to postać nieskazitelna i w pełni krystaliczna.

Czy Jan Olszewski może być wzorem dla współczesnego pokolenia młodych Polaków?

Oczywiście, że tak. Życiorys Jana Olszewskiego, łączący etos przedwojennej inteligencji ze współczesnym myśleniem o niepodległości i suwerenności państwa oraz Jego dokonaniami niewątpliwie doprowadzi do tego, że ta wielka postać współczesnego patriotyzmu będzie coraz bardziej obecna w naszym życiu społeczno-politycznym oraz dostrzegana przez tych, którzy wcześniej się z nią jeszcze nie zetknęli. Polska polityka potrzebuje dzisiaj autorytetów, a Jan Olszewski niewątpliwie jest autorytetem.

W swoje 87 urodziny Jan Olszewski powiedział: „Żegnając się ostatecznie, chciałbym mieć przekonanie, że zmiana, która się w Polsce dokonuje jest trwała. Pragnę, aby to było już przesądzone”. Co te słowa mówią nam o Janie Olszewskim?

Mówią nam przede wszystkim to, że Ojczyzna dla  Ś.P. Jana Olszewskiego była najważniejsza. Jej niepodległość, suwerenność oraz pomyślność wszystkich Polaków. Jan Olszewski bardzo mocno miłował swoją Ojczyznę, a swoją postawą życiową pokazał nam wszystkim, że prawda – jeżeli się o nią walczy – w końcu wygrywa nawet z największym fałszem. Jan Olszewski to Bohater współczesnych pokoleń. Dzisiaj wszyscy pragniemy oddać hołd Ś.P. Premierowi Janowi Olszewskiemu za Jego życiową postawę i dokonania na rzecz budowy niepodległej Polski. Cześć Jego Pamięci!

Dziękuję za rozmowę.

This post was written by:

- who has written 1004 posts on Żywiec w sieci.


Contact the author

Napisz komentarz

*

code

Related Sites